Strona główna Opinie Skandaliczna decyzja ministerstwa. Nie chce lepszej oferty dla podróżujących koleją

Skandaliczna decyzja ministerstwa. Nie chce lepszej oferty dla podróżujących koleją

Czeski przewoźnik od 1 września chciał wozić pasażerów na trasie Kraków – Katowice – Praga. Tak się na razie nie stanie, bo Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa najwyraźniej ma wątpliwości, czy taka konkurencja będzie dobra dla naszego narodowego przewoźnika – informuje Gazeta Wyborcza.

Pociągi Leo Express zgodnie z wnioskiem złożonym przez czeskiego przewoźnika dotyczącym realizacji połączeń na trasie Kraków – Katowice – Praga miały rozpocząć kursowanie wraz z początkiem września. Warunkiem było uzyskanie wszystkich potrzebnych pozwoleń i certyfikatów.

UWAGA – PILNY KOMUNIKAT – TYLKO DZISIAJ DO KOŃCA DNIA
do wyborów prezydenckich zostało coraz mniej czasu
JEŚLI JESTEŚ PRZECIW AKTUALNEMU SPOSOBOWI SPRAWOWANIA  WŁADZY
KLIKNIJ TUTAJ I WESPRZYJ
ujawnienie prawdy o PiS
Twoje wsparcie pozwoli nam ujawnić nowe informacje i dotrzeć do większej ilości osób.
ZRZUTKA NA UJAWNIENIE PRAWDY O PIS

Peter Jancovic, członek zarządu i dyrektor Leo Express Polska, twierdzi, że jeśli chodzi o tabor, to spółka ma całą potrzebną dokumentację techniczną pociągów. Rzecz dotyczy pięciu pociągów typu Flirt. „Do obsługi tego połączenia wystarczy w zasadzie jeden pociąg, ale chodzi nam o zapewnienie zapasu taborowego, tak żeby można było realizować te przejazdy w sposób pewny i solidny. Mamy dokumentację, teraz czekamy na jej zatwierdzenie przez Urząd Transportu Kolejowego i dopuszczenie taboru. Mamy również skompletowaną dwujęzyczną obsadę ze wszystkimi potrzebnymi uprawnieniami.”

Największym problemem okazała się decyzja o otwartym dostępie, który umożliwi Leo Express rozpoczęcie przewozów na wnioskowanej linii. Spółka Leo Express jest pierwszym zagranicznym prywatnym przewoźnikiem, który wystąpił z takim wnioskiem w Polsce.

Wniosek do tej pory nie został rozpatrzony, bo Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystąpiło do Urzędu Transportu Kolejowego z wnioskiem o przeprowadzanie badania równowagi ekonomicznej, które ma ocenić, jaki wpływ usługi nowego prywatnego przewoźnika będą miały na dotowane połączenia realizowane przez państwowe PKP Intercity.

Szef Leo Express podkreśla, że wniosek jego spółki „ma na celu realizację komercyjnego połączenia bez dotacji. Ministerstwo wystąpiło ze sprzeciwem, choć naszym celem nie jest podkradanie nikomu pasażerów. Na trasie między Krakowem i Pragą funkcjonuje obecnie jedno całoroczne połączenie, więc chodzi o uzupełnienie oferty.”

Leo Express liczy na to, że jednak uzyska decyzję. Peter Jancovic nie widzi żadnych przesłanek ani uzasadnienia, „żeby decyzja była negatywna. Tym bardziej, że regulacje unijne wyraźnie mówią o podnoszeniu konkurencyjności” – dodaje.

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa twierdzi, że po publikacji na stronie stronie internetowej UTK wniosku Leo Express o wydanie decyzji o przyznaniu otwartego dostępu w relacji Kraków – Praga, szef resortu, jako organizator międzywojewódzkich przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym, miał prawo wystąpić do Prezesa UTK z wnioskiem o przeprowadzanie badania równowagi ekonomicznej.

Ostateczna decyzja o przyznaniu prawa dostępu do infrastruktury kolejowej należy jednak do Prezesa UTK, który oceniając, czy równowaga ekonomiczna umowy o świadczenie usług publicznych jest zagrożona proponowaną nową usługą, bierze pod uwagę szereg kryteriów. Między innymi korzyści dla klientów.

Pociągi czeskiego przewoźnika zgodnie ze złożonym wnioskiem na terenie w województwa śląskiego miałyby się zatrzymywać w Jaworznie Szczakowej, Mysłowicach, Katowicach, Katowicach Ligocie, Tychach, Pszczynie i Zebrzydowicach. W złożonym wniosku Leo Express chciał, aby pociąg z Krakowa miał wyruszać po północy, a powrotny z Pragi po godz. 15.

Na decyzję UTL czekają wszyscy, a my tylko przypominamy, że 1 września już minął.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też

Funkcjonariusze Straży Granicznej złapani na przemycie. Komendant Główny SG do dymisji!

Chcieli dodatkowo dorobić 13 stycznia 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej rozpoczęło pierwszą w tym roku misję w Macedonii. Zadaniem funkcjonariuszy SG było wsparcie tamtejszych służb w...

Żywioł pustoszy Ustronie Morskie. Są ranni [VIDEO]

Olbrzymia burza rozpętała się wczoraj nad Ustroniem Morskim. Żywioł był tak silny, że doprowadził do powstania trąby powietrznej. Zjawisko na szczęście trwało nie dłużej niż...

Sondaż dla pani prezes

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” PZU przeprowadziło badania na temat cudzoziemców mieszkających w Polsce. Potrzebny jedynie… prezes PZU na studia Raport „Obcokrajowcy w Polsce” miał powstać...

Historia jak z kiepskiego filmu, ale prawdziwa. Na Śląsku w lesie ukrywa się mężczyzna z… pumą

Taką informację podaje ukazujący się w Katowicach „Dziennik Zachodni". – U jednego z mieszkańców Ogrodzieńca zjawili się pracownicy ogrodu zoologicznego w Poznaniu – poinformował „Dziennik...

Tniemy lasy na potęgę. Polska znajduje się wśród krajów, gdzie powierzchnia lasów skurczyła się najbardziej

W magazynie „Nature” zostały opublikowane przygnębiające dane dotyczące intensywności wycinki lasów w Europie. Naukowcy ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, porównując zdjęcia i dane z...