20 listopada 2019
Strona główna Opinie Zastraszanie protestujących to już norma? Represje i szykany wobec osób, którym nie...

Zastraszanie protestujących to już norma? Represje i szykany wobec osób, którym nie podoba się władza

-

Co najmniej 210 osób dostało już zaoczne wyroki za udział w antyrządowych protestach, a nawet 800 może mieć różnego rodzaju kłopoty z władzą – informuje Gazeta Wyborcza. Działacze Obywateli RP twierdzą, że służby wzięły się za nich ostrzej i bardziej profesjonalnie. Kilkoma zainteresowała się już ABW.

Obywatele RP złożyli nawet zażalenie do sądu, bo uważają, że policja przekroczyła uprawnienia, śledząc ich. Rozprawa zaplanowana jest na koniec stycznia.

Od inwigilacji znacznie bardziej dotkliwe są inne represje. Zaczynają się niewinnie – od spisania przez policję. Potem przychodzą wezwania do komisariatu lub prokuratury, przesłuchania, nakazowe wyroki sądowe, wreszcie rozprawy.

Obywatele RP naliczyli już 210 osób, do których pocztą przyszły zaoczne wyroki o nałożonych grzywnach opiewających na kwoty do kilkuset złotych. Sąd wydaje je na wniosek policji.

Władzy można się narazić w różny sposób. 60 osób obwiniono o udział w kontrmiesięcznicach. 13 osób ukarano za protestowanie w grudniu 2016 r. przeciw ograniczaniu wolności mediów, a także za blokowanie wjazdów i wejść do Sejmu. 61 osób skazano za blokadę marszu ONR, 75 osób za protesty w obronie sądów, a jedna osoba dostała wyrok za wspieranie osób przesłuchiwanych.

Przeciwnikami władzy interesuje się ABW. Najbardziej znany przykład to wizyta u Klementyny Suchanow, autorki wydanej niedawno biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Wraz z innymi rzucała jajkami w kierunku rządowych limuzyn. Agenci odwiedzili ją w domu po wpisie na Facebooku, w którym wyznała, że śniła o koktajlach Mołotowa. Powiedzieli, że mogło to zachęcić kogoś do podpalenia biura Beaty Kempy.

Problemy ma też Andrzej Woszczyński. – Tuż przed nowym rokiem odebrałem telefon od mężczyzny, który mówił, że dzwoni z ABW. Myślałem, że to żart, ale potem zadzwonił już przedstawiciel prokuratury, podał nazwisko i funkcję. Powiedział, że mam się stawić w charakterze świadka w związku z wpisem na Facebooku, w którym nawoływałem do udziału w manifestacji i argumentowałem, że musimy zwyciężyć siłą. Chodziło mi o to, że ta siła to liczba uczestników protestu, ale służby uznały, że nawoływałem do przewrotu rządowego – opowiada Woszczyński, z zawodu stolarz. – Poszedłem na przesłuchanie, tam zabezpieczono mój tablet, zgrano z niego wszystkie informacje. Zostałem bez sprzętu.

Z przygotowanego przez organizacje pozarządowe w połowie listopada raportu wynikało, że toczy się co najmniej 619 udokumentowanych postępowań wobec osób, które protestują przeciw polityce rządu PiS. Dotyczy to także aktywistów broniących Puszczy Białowieskiej. Przez ostatnie tygodnie – według różnych szacunków – ta liczba mogła wzrosnąć do 800.

Nowością w represjach jest nękanie tych, którzy wspierają osoby przesłuchiwane w komisariatach. W Warszawie zdarzyło to się tylko raz, we Wrocławiu dochodzi do tego regularnie.

Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP, mówi, że podczas demonstracji dochodzi nieraz do nieprzyjemnych sytuacji i szarpanin. „Zdarzało się, że okładali nas łokciami i kolanami, ale trzeba jasno powiedzieć, że nigdy żaden z policjantów nie odpiął pałki. Nie dlatego, że wszyscy są tacy szlachetni, ale taki mają rozkaz, by nie używać” – podkreśla. Sam był już wielokrotnie przesłuchiwany na policji, w lutym czekają go dwa procesy. „Dobrze, że sędziowie nie pękają” – powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Źródło: Gazeta Wyborcza

2 KOMENTARZE

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
InternautaAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Internauta
Gość
Internauta

Przykre jest to, że w tym kraju za demonstrowanie swoich poglądów idzie się pod sąd. Zamordystyczny reżim jak na Białorusi.

Andrzej
Gość
Andrzej

Kacza dyktatura gnębi obywateli. Kibolami nie interesuje się.

Zobacz też

„Jesteście grupą rekonstrukcji historycznej sanacji”. Gliński: To komplement. Braun: Dla pana to komplement

Konfederacja kontra PiS, - Jesteście bowiem, zaprawdę, szanowni, grupą rekonstrukcji historycznej sanacji – powiedział z mównicy do ław rządowych poseł Konfederacji Grzegorz Braun. - To...

Ziemkiewicz: Mogę mieć zdjęcie z Trynkiewiczem

Rolnik broni Szydło. Publicysta TVP stwierdził, że może mieć zdjęcie z pedofilem mordercą Mariuszem Trynkiewiczem. https://youtu.be/fQ6MBiZJgx8?t=2091 W ten sposób zatrudniony w kontrolowanej przez PiS TVP publicysta próbował...

„Zerownicy” chcą odwołać Biejat i apelują do Kaczyńskiego. Czy PiS zaryzykuje strategicznym sojuszem z Lewicą dla Ziobry i jego ludzi?

Socjalizm albo psikus. Posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro napisali apel do PiS ws. odwołania z funkcji przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat. Posłanka...

Zandberg nową miłością Kaczyńskiego? Lewica zastąpi PiS Gowina i Ziobro

Podstęp i Socjalizm. Bunt Jarosława Gowina i jego ludzi zablokował projekt zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Jednak prezes PiS ma już nowego, nieformalnego i ideowo...

Andrzej Rozenek zaorał ministra Ociepę. „Jeżeli budżet jest zrównoważony, to dlaczego rząd tak panicznie poszukuje pieniędzy w naszych kieszeniach?”

W starciu z twardą rzeczywistością propagandziści władzy nie mają szans. Marcin Ociepa, wiceminister w rządzie PiS, miał bardzo wyjątkowo nietęgą minę, gdy Andrzej Rozenek,...