Strona główna Opinie Mocne oświadczenie Czartoryskiej. Skandal z Fundacją.

Mocne oświadczenie Czartoryskiej. Skandal z Fundacją.

Córka Adama Karola Czartoryskiego rozesłała do mediów mocne oświadczenie, w którym ujawnia szczegóły afery dot. zniknięcia półmiliardowej kwoty z konta Fundacji Czartoryskich. Jak piszą dziennik.pl o Gazeta Wyborcza dziedziczka sugeruje, że jej podpisy pod uchwałami Rady Fundacji były fałszowane.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Tamara Czartoryska poinformowała media, że przelanie na konto w Liechtensteinie większości funduszy z transakcji zawartej między jej ojcem a ministrem kultury Piotrem Glińskim było z góry zaplanowane.

„Od momentu, gdy dowiedziałam się o zamiarach księcia Adama Czartoryskiego i Macieja Radziwiłła co do przekazania funduszy obcej Fundacji, wielokrotnie podkreślałam w pisemnej korespondencji z Maciejem Radziwiłłem, że takie działanie jest niemoralne i potencjalnie łamiące prawo głównie z powodu zagrożenia unikaniem podatków i ryzykiem prania pieniędzy” – napisała księżniczka.

Fundacja Czartoryskich uznała te oskarżenia za „krzywdzące stwierdzenia i insynuacje”. „Z ubolewaniem oświadczamy, że Jej aktualne działania szkodzą Fundacji, naruszają dobre imię Fundacji i osób zasiadających w jej organach, które podejmą odpowiednie kroki prawne w celu obrony swojego dobrego imienia” – czytamy w komentarzu stowarzyszenia.

Nie zniechęciło to Czartoryskiej do wydania kolejnego oświadczenia, w którym stawia swojej rodzinie i członkom Fundacji jeszcze mocniejsze zarzuty. Ujawnia m.in. treść maila od prezesa Radziwiłła: „3 kwietnia 2018 r. Maciej Radziwiłł napisał do mnie kolejny e-mail: Znajdujemy się w środku walki politycznej między rządem a opozycją. Musimy to przeczekać. Media chcą obrócić sprawę w rodzinną operę mydlaną, a ty im tylko w tym pomagasz. Oni tylko na to czekają. Jeśli mnie zaatakujesz, będę musiał się bronić. Uwierz, moja odpowiedź będzie mocna i zniszczy twoją wiarygodność. Nie idźmy w tym kierunku”.

Ponadto dziedziczka utrzymuje, że mimo członkostwa w Radzie Fundacji, w ostatnich latach nie uczestniczyła w posiedzeniach, ponieważ ojciec nie informował jej o posiedzeniach. „Prawda jest taka, że w latach 2013-2016 te posiedzenia się odbywały. Chciałabym wiedzieć, kto podpisywał uchwały w moim imieniu?” – pisze Czartoryska.

Jej wersję potwierdza Marian Wolski, były prezes Fundacji Czartoryskich, który w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” oznajmił, że na posiedzeniach Rady Fundacji „Tamarę reprezentował i podpisywał ojciec. On też brał na siebie informowanie jej o terminach posiedzeń”.

Tamara Czartoryska przytacza również treść maila, jaki w czerwcu 2017 r. miała otrzymać od prezesa Radziwiłła: „Realizujemy plan, w ramach którego powstanie nowa fundacja z siedzibą w Liechtensteinie. Będzie to fundacja rodzinna, której statut będzie zawierał kilka celów dotyczących dziedzictwa rodziny Czartoryskich. Tak naprawdę wszystkie pieniądze przekazane na rzecz tego podmiotu mogą zostać wykorzystane na rzecz beneficjentów, którymi są: Twój ojciec i Josette”.

Nie jest tajemnicą, że księżniczka od czasu, gdy do Rady Fundacji weszła druga żona Czartoryskiego, pozostaje skonfliktowana z rodziną. Córka zarzuca ojcu i macosze pazerność, barwnie opisując ich reakcje po transakcji: „Podczas zebrania fundacji w styczniu 2017 r. mój ojciec głośno oświadczył: Nienawidzę Polski i Polaków i zrobiłem już wystarczająco dużo dla tego narodu. Jego żona odparła wtedy: Polakom nie można ufać i teraz będziemy żyć jak miliarderzy”.

Tamara Czartoryska zapowiada też, że jest gotowa zeznawać w tej sprawie. „Nadszedł czas, aby udzielić niezbędnych wyjaśnień oraz umożliwić sądom i organom dochodzeniowym działanie mające na celu doprowadzenie do zwrotu pieniędzy do Fundacji XX. Czartoryskich. To niezbędne do realizacji celów, do których jako rodzina jesteśmy zobowiązani” – podsumowała.

Źródło: dziennik.pl, Gazeta Wyborcza

2 KOMENTARZE

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BodziaMIŚ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MIŚ
Gość
MIŚ

gliński w tym maczał ręce do dymisji

Bodzia
Gość
Bodzia

BRAT RADZIWILLA TEZ JEST UMOCZONY

Zobacz też

Polskie państwo na skraju anarchii? Jarosław Sellin z PiS podważa decyzje Sądu Najwyższego. WIDEO

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego ma za nic stosowanie prawa w Polsce. Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego zapowiedział, że "KRS będzie...

Radość w polskich domach, żałoba na Nowogrodzkiej. Dzisiaj Olga Tokarczuk odbierze nagrodę Nobla.

Są wydarzenia, z których powinien cieszyć się cały naród. Do takich należy przyznanie nagrody Nobla z literatury Polce, Oldze Tokarczuk. Jednak nie wszyscy będą...

Skala nieprawidłowości w projekcie w więziennictwie poraża. Ostry atak NIK na resort Ziobry

Banaś kontratakuje. "NIK podpisała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa o wyrządzeniu znacznej szkody majątkowej. Za kilkanaście palików zapłacono kilkaset tysięcy złotych zamiast kilkudziesięciu tysięcy. Kwoty...

Ostro o słowach posła PiS na temat CPK: „Gdybyś był choć trochę oczytany, wiedziałbyś, że powtarzasz toczka w toczkę nowomowę PZPR-u”

Gdybyś był choć trochę oczytany, wiedziałbyś, że powtarzasz toczka w toczkę nowomowę PZPR-u o "dalszym dynamicznym rozwoju". Gdy już spieprzysz wszystko do reszty, twój...

Polacy surowo oceniają 5 lat prezydentury Dudy. „I ani dnia więcej”

Jeden z internautów przygotował ocenę 5 lat Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta. Trzeba przyznać, że ocena ta wypada fatalnie. "Przygotowałem moją ocenę prezydentury Andrzeja Dudy....