Strona główna Opinie Mocne oświadczenie Czartoryskiej. Skandal z Fundacją.

Mocne oświadczenie Czartoryskiej. Skandal z Fundacją.

Córka Adama Karola Czartoryskiego rozesłała do mediów mocne oświadczenie, w którym ujawnia szczegóły afery dot. zniknięcia półmiliardowej kwoty z konta Fundacji Czartoryskich. Jak piszą dziennik.pl o Gazeta Wyborcza dziedziczka sugeruje, że jej podpisy pod uchwałami Rady Fundacji były fałszowane.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Tamara Czartoryska poinformowała media, że przelanie na konto w Liechtensteinie większości funduszy z transakcji zawartej między jej ojcem a ministrem kultury Piotrem Glińskim było z góry zaplanowane.

„Od momentu, gdy dowiedziałam się o zamiarach księcia Adama Czartoryskiego i Macieja Radziwiłła co do przekazania funduszy obcej Fundacji, wielokrotnie podkreślałam w pisemnej korespondencji z Maciejem Radziwiłłem, że takie działanie jest niemoralne i potencjalnie łamiące prawo głównie z powodu zagrożenia unikaniem podatków i ryzykiem prania pieniędzy” – napisała księżniczka.

Fundacja Czartoryskich uznała te oskarżenia za „krzywdzące stwierdzenia i insynuacje”. „Z ubolewaniem oświadczamy, że Jej aktualne działania szkodzą Fundacji, naruszają dobre imię Fundacji i osób zasiadających w jej organach, które podejmą odpowiednie kroki prawne w celu obrony swojego dobrego imienia” – czytamy w komentarzu stowarzyszenia.

Nie zniechęciło to Czartoryskiej do wydania kolejnego oświadczenia, w którym stawia swojej rodzinie i członkom Fundacji jeszcze mocniejsze zarzuty. Ujawnia m.in. treść maila od prezesa Radziwiłła: „3 kwietnia 2018 r. Maciej Radziwiłł napisał do mnie kolejny e-mail: Znajdujemy się w środku walki politycznej między rządem a opozycją. Musimy to przeczekać. Media chcą obrócić sprawę w rodzinną operę mydlaną, a ty im tylko w tym pomagasz. Oni tylko na to czekają. Jeśli mnie zaatakujesz, będę musiał się bronić. Uwierz, moja odpowiedź będzie mocna i zniszczy twoją wiarygodność. Nie idźmy w tym kierunku”.

Ponadto dziedziczka utrzymuje, że mimo członkostwa w Radzie Fundacji, w ostatnich latach nie uczestniczyła w posiedzeniach, ponieważ ojciec nie informował jej o posiedzeniach. „Prawda jest taka, że w latach 2013-2016 te posiedzenia się odbywały. Chciałabym wiedzieć, kto podpisywał uchwały w moim imieniu?” – pisze Czartoryska.

Jej wersję potwierdza Marian Wolski, były prezes Fundacji Czartoryskich, który w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” oznajmił, że na posiedzeniach Rady Fundacji „Tamarę reprezentował i podpisywał ojciec. On też brał na siebie informowanie jej o terminach posiedzeń”.

Tamara Czartoryska przytacza również treść maila, jaki w czerwcu 2017 r. miała otrzymać od prezesa Radziwiłła: „Realizujemy plan, w ramach którego powstanie nowa fundacja z siedzibą w Liechtensteinie. Będzie to fundacja rodzinna, której statut będzie zawierał kilka celów dotyczących dziedzictwa rodziny Czartoryskich. Tak naprawdę wszystkie pieniądze przekazane na rzecz tego podmiotu mogą zostać wykorzystane na rzecz beneficjentów, którymi są: Twój ojciec i Josette”.

Nie jest tajemnicą, że księżniczka od czasu, gdy do Rady Fundacji weszła druga żona Czartoryskiego, pozostaje skonfliktowana z rodziną. Córka zarzuca ojcu i macosze pazerność, barwnie opisując ich reakcje po transakcji: „Podczas zebrania fundacji w styczniu 2017 r. mój ojciec głośno oświadczył: Nienawidzę Polski i Polaków i zrobiłem już wystarczająco dużo dla tego narodu. Jego żona odparła wtedy: Polakom nie można ufać i teraz będziemy żyć jak miliarderzy”.

Tamara Czartoryska zapowiada też, że jest gotowa zeznawać w tej sprawie. „Nadszedł czas, aby udzielić niezbędnych wyjaśnień oraz umożliwić sądom i organom dochodzeniowym działanie mające na celu doprowadzenie do zwrotu pieniędzy do Fundacji XX. Czartoryskich. To niezbędne do realizacji celów, do których jako rodzina jesteśmy zobowiązani” – podsumowała.

Źródło: dziennik.pl, Gazeta Wyborcza

2 KOMENTARZE

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BodziaMIŚ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MIŚ
Gość
MIŚ

gliński w tym maczał ręce do dymisji

Bodzia
Gość
Bodzia

BRAT RADZIWILLA TEZ JEST UMOCZONY

Zobacz też

Wdowa po Janie Szyszko ujawnia głębokie konflikty w PiS. „Miał zakaz wystąpień na antenie TVP”

Czegoś takiego się nie spodziewali. Profesor Jan Szyszko miał zakaz występowania w telewizji publicznej. Tego zakazu osobiście pilnował Jacek Kurski - ujawniła wdowa po...

O tym woleli by nie pamiętać! Agent Tomek chwalony przez Kaczyńskiego i Macierewicza!

Jeden z internautów przypomniał, że agent Tomek, który oskarża dzisiaj Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, cieszył się dużym poparciem PiS. Na swojej stronie internetowej...

Panika w PiS? Platforma Obywatelska ma nowego przewodniczącego, będzie ostro

Platforma Obywatelska ma ma nowego przewodniczącego w osobie Borysa Budki. Wyniki wyborów wskazują na bardzo silny mandat i ogromne poparcie działaczy. To oznacza, że...

Pan „Kilometrówka” został kilka lat temu skazany prawomocnym wyrokiem sądu

Adam Andruszkiewicz ma na koncie wyrok - ujawniał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. "Były szef skrajnie prawicowej Młodzieży Wszechpolskiej, który zasłynął tym, że pobrał...

Przyszli do Glińskiego sprzedać mu mamidło. WIDEO

Pamiętacie jak minister Gliński odkupił od fundacji Czartoryskich "Damę z łasiczką"? Lotna Brygada Opozycji pojawiła się w ministerstwie z "mamidłem". Urzędnicy ministerstwa byli szkodowani,...