W czasie, gdy cała Europa odchodzi od węgla na rzecz czystych technologii wytwarzania energii, Andrzej Duda otwierając szczyt klimatyczny stawia Polskę w roli zaścianka, w którym powietrze jest najgorszej jakości w całej Unii. Importujemy przecież coraz większe ilości węgla z Rosji. Okazuje się również, że przemówienie prezydenta napisał prawdopodobnie Paweł Sałek, o którym można przeczytać, że jest… specjalistą ds. ochrony środowiska. To z jego wypowiedzi na jednej z sejmowych komisji wzięto żywcem fragmenty przemówienia prezydenta.

Fragment przemówienia prezydenta: „Węgiel nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i postępem technologicznym w tym zakresie.”

Fragment wypowiedzi z komisji sejmowej: „Natomiast ja uważam, że węgiel nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu”. Pełen zapis wypowiedzi znajduje się tutaj. W czerwcu 2018 roku Paweł Sałek został doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.

Andrzej Duda w ocenie wielu komentatorów wypadł bardzo źle podczas otwarcia szczytu klimatycznego. Opowieści o górnictwie i węglu nie tylko pokazały kompletny brak zrozumienia prezydenta (ale też niestety Polski w oczach zagranicznych obserwatorów) dla spraw czystego powietrza.

Duda zamiast stanąć po stronie Polaków, stanął po stronie 80 tysięcy górników. Dzisiaj powinniśmy inwestować w energię odnawialną oraz energię atomową. Jednak rząd przez ostatnie trzy lata niewiele w tej sprawie zrobił a wiatraki chce nawet zlikwidować. Czas zrozumieć, że trzeba zapomnieć o energii węglowej. Niedługo prąd będziemy importować, problem w tym, że nie mamy nawet odpowiednich linii przesyłowych z zagranicy.

Dlatego czekają nas podwyżki cen energii a za tym wszystkiego – już w przyszłym roku.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JustynaJerzy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerzy
Gość
Jerzy

Mistrz Wojciech Młynarski antycypując sytuację w pisie,napisał onegdaj w komuniźmie balladę:
” Co by tu jeszcze spieprzyć panowie,
co by tu jeszcze?”.

Justyna
Gość
Justyna

Andrzej Duda wypada bardzo źle podczas każdego publicznego wystąpienia.