Jeden z internautów przygotował kaledarium afery Kuchcińskiego. Przytaczamy je w całości:

Afera Air Kuchciński

21 października 2018 na liście pasażerów podróżujących wraz z marszałkiem Sejmu z Rzeszowa do Warszawy leciała siostra marszałka oraz jego syn.

13 lutego 2019 na pokładzie rządowego samolotu żona Kuchcińskiego została wpisana jako jedyny pasażer po wysłanej z gabinetu marszałka korekcie, która dotyczyła dodatkowego lotu, choć wcześniej przyznał, że nie był to lot specjalnie zamawiany w tym celu[33]. Według paragrafu 1. punkt 11. Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD z wojskowego specjalnego transportu lotniczego w ramach przyznanych limitów dysponowania wojskowym specjalnym transportem lotniczym mogą korzystać także członkowie oficjalnych delegacji oraz personel towarzyszący najważniejszym osobom w państwie i osobom, o których mowa w ust. 10, a także członkowie oficjalnych delegacji przybywających na zaproszenie tych osób.

16 lutego 2019 na pokładzie samolotu CASA C-295M z marszałkiem Sejmu z Warszawy do Rzeszowa leciał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pomimo, że nie znajduje się on na liście osób, które mogą poruszać się samolotem podczas lotu o statusie HEAD.

23 lutego 2019 na pokładzie samolotu CASA C-295M poza marszałkiem Sejmu znaleźli się posłowie PiS z Podkarpacia: Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Wojciech Buczak oraz Bogdan Rzońca, choć według Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD nie posłowie i europarlamentarzyści nie znajdują się na liście osób mających prawo poruszać się rządowym samolotem oznaczonym statusem HEAD.

9 marca 2019 na trasie Rzeszów-Warszawa na liście pasażerów znalazły się posłanki PiS z Podkarpacia: Józefa Hrynkiewicz i Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Andrzej Klarkowski, doradca szefa Kancelarii Sejmu, a w przeszłości doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomimo, iż nie ma ich na liście osób, które mogą poruszać się samolotami oznaczonymi statusem HEAD. Start samolotu zaplanowany był na godzinę 18:30, lecz około godziny 18:00 do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego przysłany został e-mail ze zmienioną listą pasażerów. Według paragrafu 4. punkt 14. Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD realizator lotu przesyła do BOR informację o planowanych lotniskach/lądowiskach zapasowych nie później niż 48 godzin przed lotem. W przypadkach opisanych w ust. 11 realizator lotu informacje o lotniskach/lądowiskach zapasowych przesyła niezwłocznie. Paragraf 4. punkt 11. tej samej instrukcji dopuszcza złożenie zapotrzebowania, w terminie krótszym niż 24 godziny, umożliwiającym bezpieczne przygotowanie lotu i zabezpieczenie wizyty przez BOR. Według zmienionej listy pasażerów Kuchcińskiemu towarzyszyszyli europosłowie PiS: Karol Karski i Zdzisław Krasnodębski, poseł na Sejm RP Józefina Hrynkiewicz, Andrzej Klarkowski oraz asystentka marszałka oraz wicedyrektorka gabinetu. Na zmienionej liście pasażerów nie ma natomiast ujętej posłanki Schmidt-Rodziewicz.

15 marca 2019 Gulfstreamem G550 na trasie Rzeszów-Warszawa wraz z marszałkiem Sejmu rządowym samolotem podróżowała posłanka Krystyna Wróblewska, poseł Piotrowicz oraz żona posła, Maria. Według Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD posłowie i ich współmałżonkowie nie mogą podróżować rządowymi samolotami oznaczonymi statusem HEAD.

18 marca 2019 Kuchciński wracał Gulfstreamem G550 do Warszawy. Poza nim na liście pasażerów poseł Rzońca oraz marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. Według Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD posłowie i marszałkowie województw nie mogą podróżować rządowymi samolotami oznaczonymi statusem HEAD.

20 marca 2019 marszałek Sejmu leciał Gulfstreamem G550 na trasie Warszawa-Gdańsk-Warszawa. Lot był planowany na godzinę 14:00, a urzędniczka Kancelarii Sejmu wysłała e-maila do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, w którym prosi o dopisanie do listy pasażerów Janusza Niedzielę, przewodniczącego rady nadzorczej PAP, byłego prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz wiceministra sprawiedliwości w okresie, gdy ministrem był Lech Kaczyński. Paragraf 4. punkt 14. informuje o tym, że lista pasażerów samolotu o statusie HEAD musi zostać dostarczona na conajmniej 48 godzin przed lotem. Ponadto według paragraf 1. punkt 11. nie przewiduje, jakoby rządowym samolotem o statusie HEAD mógłby polecieć przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

17 czerwca 2019 Kuchciński leciał śmigłowcem z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem. Towarzyszyli mu wówczas Andrzej Klarkowski i Christian Młynarek, radny PiS w warszawskiej dzielnicy Woli, a także Grzegorz Nieradka, asystent marszałka.

18 czerwca 2019 Kuchciński leciał śmigłowcem W-3 na trasie Warszawa-Kraków-Warszawa. Na liście pasażerów prócz Kuchcińskiego samoletem lecieli także: Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu, a także Maciej Łopiński, były poseł i szef gabinetu prezydenta Kaczyńskiego oraz Wojciech Jasiński, były minister w pierwszym rządzie PiS. W drodze powrotnej śmigłowcem podróżował także Zbigniew Ziobro.

11 lipca 2019 roku Kuchciński leciał śmigłowcem na trasie Warszawa-Rzeszów. Na pokładzie oprócz marszałka był Bogdan Romaniuk, radny podkarpackiego sejmiku, a także córka marszałka Sejmu, Julia.

26 lipca 2019 klub Platforma Obywatelska–Koalicja Obywatelska złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu, w związku prywatnymi podróżami rządowymi samolotami.

5 sierpnia 2019 W oświadczeniu odczytanym z kartki w dniu  Marek Kuchciński poinformował, że odbył 23 loty z rodziną rządowym samolotem ze statusem HEAD. Tego samego dnia Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało tabelę informującą o lotach Kuchcińskiego rządowymi samolotami na stronie internetowej Sejmu. Po opublikowaniu tabeli kontrowersje wzbudził m.in. lot z 31 maja 2018, gdy Kuchciński leciał z Warszawy do Rzeszowa w celu oficjalnej wizyty w Szwecji która odbyła się 2 dni wcześniej, czyli 29 maja 2018. Szeroko komentowany był również lot Marszałka Sejmu do Rzeszowa w celu uczestnictwa w XXXV Dożynkach Archidiecezji Przemyskiej oraz Dożynkach Powiatu Jarosławskiego. Innym kontrowersyjnym wydarzeniem był również lot Kuchcińskiego do Rzeszowa w celu uczczenia 125-lecia OSP w Zarszynie. Szeroko komentowany był również lot z 3 września 2018 na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa w celu wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Przemyskiego Centrum Rozwoju Badmintona.

7 sierpnia 2019 prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie lotów Kuchcińskiego.

źródło: Wykop.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Agata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agata
Gość
Agata

Bezczelny kłamca i złodziej