Postulaty Wielkiego Strajku Chłopskiego aktualne są także dzisiaj. 83 lata temu policja zamordowała 19 chłopów, aresztowano 800 ludowców, ich domy zniszczono, a majątek skonfiskowano.

Historia lubi się powtarzać? Blisko 90 lat temu postulaty w Polsce były wcale nieodległe od tych, które są tak bardzo aktualne dzisiaj. Niekonsekwentnie przeprowadzona reforma rolna z lat dwudziestych sprawiła, że wielki kryzys z początku dekady najdotkliwiej uderzył w chłopów. Skutki były długo odczuwane przez rolników. Dramatycznie spadła opłacalność produkcji rolnej a wieś cywilizacyjnie cofnęła się. U władzy od dłuższego czasu była sanacja. Napięcie rosło.

15 sierpnia 1936 roku, policja zamordowała 19 chłopów. Łącznie aresztowano ponad 800 ludowców, ich domy zniszczono, a majątek skonfiskowano. Oddziały wojska i policji spacyfikowały także w tym czasie 27 wsi na Zamojszczyźnie, zabijając pięć osób. Sytuacja w kraju była coraz gorsza. Władze prowadziły nagonkę na rolników, rozpowszechniano nieprawdziwe i krzywdzące informacje, posługiwano się prowokacjami.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


W odezwie proklamującej strajk ludowcy domagali się m.in.

  • likwidacji dyktatorsko-biurokratycznego systemu rządów;
  • ustroju demokratycznego dla Polski i nowych, uczciwych wyborów do instytucji życia państwowego i samorządowego;
  • sprawiedliwości w sądach;
  • powołania rządu zaufania szerokich mas obywatelskich;
  • zmiany polityki zagranicznej;
  • armii przygotowanej do obrony kraju i cieszącej się szacunkiem wszystkich obywateli;
  • zlikwidowania „sprawy brzeskiej” i przywrócenia pełni praw dla wszystkich byłych więźniów brzeskich z Wincentym Witosem na czele;