„Władza chce głupiego społeczeństwa”. Nauczyciele w dramatycznej sytuacji, zarobki gorsze tylko w Rumunii

0

Najnowszy raport Komisji Europejskiej w sprawie wynagrodzeń nauczycieli nie pozostawia wątpliwości. Nauczyciele w Polsce zarabiają najgorzej w Europie. Niższe zarobki są tylko w Rumunii. To oznacza, że strajk jesienią jest coraz bardziej prawdopodobny.

Sytuacja w edukacji jest dramatyczna. Polska stała się edukacyjnym zaściankiem, miejscem, w którym edukacja nie jest ceniona. Sami nauczyciele mówią, że mają wrażenie, jakby rządowi nie zależało na tym, aby wychować pokolenia młodych, mądrych i odważnych ludzi. „Władza chce głupiego społeczeństwa” – skomentował sytuację jeden z internautów.

O sytuacji w szkołach mówił niedawno na spotkaniu w Płocku Piotr Zgorzelski, poseł ludowców. „Koalicja Polska chce przywrócić prestiż zawodu nauczyciela. Pensje muszą ulec zwiększeniu a warunki pracy ulec poprawie. PSL jako jedyne ugrupowanie ma kompleksowy program poprawy sytuacji nauczycieli w szkołach, w tym wprowadzenie cyfrowych narzędzi wspierających pracę nauczycieli i pomagających uczniom. Naszym sztandarowym programem jest też lekki cyfrowy tornister” – mówił Zgorzelski.

W szkołach trwa referendum, związane ze strajkiem.

źródło: ZNP / Twitter / Radio Zet