Polakom żyje się coraz gorzej. Wzrosło ubóstwo i bezrobocie

Gliński wygra konkurs na Polityczną Bzdurę Roku?

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

„Zlikwidowaliśmy w Polsce biedę i bezrobocie” – pochwalił swój rząd i prezydenta Dudę wicepremier Piotr Gliński. Gdyby w dziedzinie polityki społecznej organizowano konkurs na bzdurę roku, mocnego faworyta do zwycięstwa w roku 2020 mielibyśmy już w maju.

Rząd PiS często chwali się zmniejszeniem ubóstwa w Polsce. Co prawda ubóstwo zaczęło zmniejszać się już wcześniej, w 2015 roku, ale w przeciwdziałaniu skrajnemu ubóstwu istotnie pomogło m.in. wprowadzenie 500 plus w 2016 roku. Spadek ubóstwa w tamtym roku był znaczący.

Ubóstwo jest liczone nie według dochodów, a według wydatków – skrajne ubóstwo to życie poniżej minimum egzystencji (nazywanego też minimum biologicznym). To najniższa kwota, która umożliwia w ciągu miesiąca nabyć dobra, które pozwolą na podtrzymanie funkcji życiowych i sprawności psychofizycznej.

Raport „Poverty Watch” EAPN (European Anti-Poverty Network – Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu) opublikowany w październiku 2019 analizuje dokładniej dane o ubóstwie w Polsce w 2018 roku. Wynika z niego, że:

– Liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła o około 422 tys. – z 1,7 mln w 2017 do 2,1 mln w 2018 roku.

– Liczba dzieci w skrajnym ubóstwie wzrosła o około 90 tys. – z 325 tys. w 2017 do 417 tys. w 2018 roku.

– Liczba skrajnie ubogich seniorów wzrosła o około 60 tys. od 2016 roku i w 2018 wyniosła 276 tysięcy.

Źródło: oko.press