Komisja Europejska ostro do pisowskiego rządu: „przestrzegajcie praw podstawowych albo stracicie fundusze”

0

Unia odmawia funduszy

Po protestach przedstawicieli rządu w Warszawie wobec odmowy przez Unię funduszy dla miast, które ustanowiły „strefy wolne od LGBT”, Komisja Europejska wystosowała ostrzeżenie wobec Polski, Węgier i każdego innego kraju Unii skłonnego do lekceważenia praw podstawowych, które brzmi: nie szanujesz praw mniejszości, nie dostajesz pieniędzy.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że pozostaje w mocy decyzja o wstrzymaniu unijnych dotacji dla miast, które ogłosiły się strefami wolnymi od LGBT. „Nasze traktaty zapewniają każdemu człowiekowi w Europie wolność bycia tym, kim jest, życia tam, gdzie chce, kochania kogo chce i sięgania tak wysoko, jak chce” – stwierdziła Von der Leyen. Rzecznik Komisji dodał: „Dotyczy to również funduszy spójności i funduszy strukturalnych, które stanowią dużą część środków budżetowych UE otrzymywanych przez Polskę, Węgry i inne kraje”.

Decyzja Komisji o odrzuceniu wniosków o dotacje złożonych przez sześć gmin w ramach „programu partnerstwa miast” została podjęta po tym, jak 6 lipca unijni urzędnicy zwrócili się o wyjaśnienia dotyczące możliwości, że rezolucje antygejowskie mogłyby utrudnić niektórym obywatelom dostęp do funduszy.

Źródło: onet.pl, POLITICO