Kompromis czy kompromitacja? Polsko-amerykańska umowa wojskowa w ogniu krytyki

Wojska USA wyłączone spod polskiego prawa

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– Amerykanie nie podpiszą żadnej umowy, jeśli ich żołnierze nie zostaną wyłączeni spod jurysdykcji narodowej. W tej kwestii jest tylko niewielki margines negocjacyjny – mówi gen. Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego WP i były ambasador w Turcji, komentując zakończenie nowej polsko-amerykańskich umowy wojskowej.

Gen. Cieniuch skomentował ustalenia, że rząd zgodził się na wyłączenie personelu amerykańskiego spod polskiej jurysdykcji oraz eksterytorialność amerykańskich baz. – Prawdopodobnie Amerykanie przedstawili nam takie warunki, a my je zaakceptowaliśmy. Zawsze tak jest, gdy jednej ze stron bardziej zależy na uzyskaniu porozumienia niż drugiej – powiedział generał. W naszym interesie strategicznym jest to, by wojsk amerykańskich w Europie było jak najwięcej, a czy będą one stacjonowały na terenie Polski, Niemiec, Danii, czy Włoch, to jest już sprawa związana z planami ich użycia – podkreślił Cieniuch.

Źródło: onet.pl