„To rewolucja przeciwko państwu prawa”. TSUE ocenia „reformy” Ziobry

Ziobro “reformuje”

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Na wtorkowych rozprawach w Trybunale Sprawiedliwości UE przedstawiciele polskiego rządu mówili o nieusuwalności sędziów, bez względu na tryb powołania. Przedstawiciele RPO wskazywali zaś na konieczność ochrony praw obywateli stojących przed sądami. Opinie rzecznika generalnego poznamy 12 stycznia 2021 roku, później TSUE wyda wyroki.

Wczoraj w TSUE odbyły się dwie rozprawy istotne dla oceny zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości pod kierunkiem Ziobry po 2015 roku. TSUE ma odpowiedzieć na pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Najwyższy w czerwcu i lipcu 2019 roku. Chodzi o sprawę Waldemara Żurka, rzecznika prasowego dawnej KRS i Moniki Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i europejskiego stowarzyszenia sędziów MEDEL.

TSUE oceni skuteczność powołania na stanowiska sędziowskie do Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej w Sądzie Najwyższym w procedurze, w której brała udział neo Krajowa Rada Sądownictwa. Zanim poznamy ostateczny wyrok, 12 stycznia 2021 roku opinie w obu sprawach wyda rzecznik generalny TSUE.

Źródło: oko.press